AKTUALNOŚCI
Konkurs "Nieodpłatna pomoc prawna i obywatelska - jest także dla mnie!"
- 09.02.2024
Nowy termin nadsyłania zgłoszeń oraz prac konkursowych upływa 17 marca 2024 r.
14.edycja Koduj z Gigantami
- 07.02.2024
Koduj z Gigantami po raz czternasty! Zapisy na największe bezpłatne warsztaty z programowania wystartowały
Giganci Programowania, czyli największa w Polsce szkoła programowania dla dzieci i młodzieży, ma przyjemność ogłosić start 14. edycji darmowych warsztatów z programowania - Koduj z Gigantami.
Świat kodowania na wyciągnięcie ręki
Podczas 1,5- godzinnych zajęć dzieci i młodzież poznają fascynujący świat kodowania. Warsztaty odbywają się z wykorzystaniem platform dostosowanych do wieku i umiejętności uczestników. Dla najmłodszych przygotowano m.in. zajęcia z Minecraft Education i Scratch, natomiast starsze dzieci mogą poczuć się jak prawdziwi programiści, pracując w językach programowania C++ czy Python.
Doskonalenie kompetencji cyfrowych kluczem do sukcesu, czyli dlaczego warto się zapisać?
W świecie zdominowanym przez technologię, kompetencje cyfrowe stają się bardzo istotnym elementem edukacji. Zdobycie tych umiejętności na wczesnym etapie daje dzieciom i młodzieży większą elastyczność w doborze dalszych zainteresowań. Dodatkowo poprzez nauczanie programowania, uczestnicy warsztatów rozwijają umiejętności rozwiązywania problemów, współpracy, a także wykonywania zadań w sposób kreatywny i - co ważne w cyfrowym świecie - etyczny.
Zajęcia dostępne online i stacjonarnie w placówkach edukacyjnych
Warsztaty stacjonarne oraz online trwają od 20.01 do 03.03.2024 r. Podczas zapisów opiekun może wybrać dogodne dla siebie miejsce i termin, a uczestnik jeden z poniższych paneli tematycznych:
7-9 lat
- Zajęcia z wykorzystaniem środowiska Scratch
- Zajęcia z wykorzystaniem Minecraft Education
10-12 lat
- Zajęcia z wykorzystaniem środowiska Scratch
- Zajęcia z wykorzystaniem Minecraft Education
- Zajęcia z wykorzystaniem App Inventor
13-18 lat
- Zajęcia z wykorzystaniem języka programowania C#
- Zajęcia z wykorzystaniem języka programowania C+ +
- Zajęcia z wykorzystaniem języka programowania Python
Zapisy na warsztaty odbywają się w formie on-line, wyłącznie poprzez formularz zapisowy znajdujący się na stronie internetowej info.kodujzgigantami.pl/szkoly .
Patronami honorowymi wydarzenia są: Centrum GovTech, Ośrodek Rozwoju Edukacji, Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz NASK. Ogólnopolski patronat medialny objęli: Radio Nowy Świat, Android.com.pl, Komputer Świat, Miasto Dzieci.
Ostateczny termin składania deklaracji maturalnych
- 06.02.2024
Przypominamy, że w dniu 7 lutego - środa mija termin na wprowadzanie zmian w deklaracjach maturalnych. Uczeń, który chce zmienić swoją deklarację wstępną musi to zrobić najpóźniej w dniu 7 lutego 2024 r., składając nową deklarację tzw. ostateczną. Deklaracje wstępne uczniów, kórzy nie wprowadzają żadnych zmian w deklaracji wstępnej - stają się deklaracjami ostatecznymi i nie ma potrzeby składania nowej deklaracji.
Zakwalifikowani do Okręgowego Etapu Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy O Finansach Finansowania
- 04.01.2024
NIE TRZEBA OKAZYWAĆ BRAWURY TAM, GDZIE WYSTARCZY INTELIGENCJA (P.Coelho) Na naszym szkolnym koncie kolejny sukces, tym razem nie sportowy, a intelektualny, z zakresu wiedzy ekonomicznej Nasi uczniowie: @JAKUB GÓJSKI z 3G i @FILIP URBANOWICZ z 3D znależli się w konkursowej czołówce 19% najlepszych uczestników I etapu z całej Polski i zostali zakwalifikowani do OKRĘGOWEGO ETAPU OGÓLNOPOLSKIEJ OLIMPIADY WIEDZY O FINANSACH FINANSOWANIA organizowanej przez Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu. Gratulujemy wyniku i trzymamy kciuki za Wasze przygotowania, bo etap okręgowy tuż, tuż...
Savoire-vivre
- 04.01.2024
NIE KAŻDY DŻENTELMEN ZOSTANIE PIŁKARZEM, ALE KAŻDY PIŁKARZ MOŻE I POWINIEN BYĆ DŻENTELMENEM 11 grudnia 2023 klasa IG spędziła dzień w XVIII Pałacu Polskiej Akademii Nauk w Jabłonnie uczestnicząc w warsztatach edukacyjnych - Savoire-vivre - Piruet z łyżką i widelcem prowadzonych przez Panią @Małgorzatę Skwarską - specjalistkę i wykładowczynię protokołu dyplomatycznego, etykiety i dobrych obyczajów. Podczas warsztatów uczniowie poznali co oznaczają i skąd się wywodzą ceremoniał i etykieta w dyplomacji, czym jest protokół dyplomatyczny, zasadę pierwszego wrażenia - szacunek powitania, uścisk dłoni, umiejętność stosowania tytułów - zasady w relacjach prywatnych i służbowych, język kultury słów i gestów, sekrety formułowania zaproszeń na piśmie, Dress code - czyli gdzie i w co się ubrać, typy strojów dla Pań i Panów - ubiór na co dzień i od święta - Czym jest Moda? - krawcy haute couture i ubiory pret-a-porter - Ciekawostki typu - Mała czarna, cravate noir i cravate blanche, sztukę wiązania krawatów. Podsumowaniem warsztatów był uroczysty obiad w restauracji pałacowej serwowany i degustowany zgodnie z protokołem dyplomatycznym. Dyplomatycznie podsumowując - była to ciekawa, twórcza i smaczna lekcja w nietypowej XVIII wiecznej scenerii....
23
Mikołajkowa aukcja dla Oli.
- 17.12.2023
15 grudnia zakończyła się Mikołajkowa aukcja dla naszej uczennicy Oli. Bardzo dziękujemy Pani Monice Szadkowskiej, która pomogła nam w organizacji całego przedsięwzięcia. Dziękujemy również tym, którzy przygotowali fanty, a są to Pani Iwona Radomska, Pan Marek Rzepka i Pan Maciej Kublik. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w licytacji.
Nasza akcja miała na celu nie tylko wspomóc leczenie Oli, ale również uświadomić uczniom, jak wiele będą mogli zdziałać jako dorośli już sportowcy. Wśród fantów na aukcję pojawiła się piłka z autografami kadry narodowej piłki nożnej, w której gra nasz absolwent – Marcin Bułka. Była także koszulka i korki Dawida Drachala, który również był uczniem Kusego.
Chłopaki, bardzo dziękujemy, że o nas pamiętacie! Cieszymy się, że dwóch trenerów – Pan Marek Rzepka i Pan Maciej Kublik wsparli nasze starania, dając godny przykład uczniom.
Dziękujemy!
2B w Muzeum Narodowe w Warszawie
- 17.12.2023
13 grudnia uczniowie klasy 2B odwiedzili Muzeum Narodowe w Warszawie, gdzie podziwiali dzieła Pabla Picassa. Mogli przyjrzeć się rycinom, ilustracjom książkowym oraz ceramice, tworzonym przez artystę na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Uczestnicząc w lekcji muzealnej z przewodnikiem, uczniowie omawiali wybrane prace, starali się zrozumieć olśniewającą różnorodnością stylów Picassa, a także przyjrzeć się jego ewolucji artystycznej.
Szkolny etap Ogólnopolskiej Olimpiady Zdrowia
- 13.12.2023
W dniu 12 grudnia chętni uczniowie naszej szkoły wzięli udział w etapie szkolnym Ogólnopolskiej Olimpiady Zdrowia Polskiego Czerwonego Krzyża z Biedronką. Zadaniem uczestników było rozwiązanie testu online na stronie Olimpiady, składającego się z 40 pytań testowych (zarówno z jedną poprawną odpowiedzią, wieloma poprawnymi odpowiedziami, jak i pytań o charakterze prawda-fałsz). Na wykonanie testu uczniowie mieli 30 minut. Podczas Olimpiady sprawdzana była wiedza i umiejętności uczestników z zakresu istniejących zagrożeń zdrowotnych, sposobów ochrony zdrowia, ochrony środowiska oraz zasad zdrowego stylu życia.Nauczyciele biologii tak jak i uczestnicy z niecierpliwością czekają na liczbę zdobytych punktów przez poszczególnych uczestników Olimpiady ze Szkoły jak i osobie, która zostanie zakwalifikowana do etapu rejonowego.Olimpiada na etapie szkolnym odbyła się pod okiem p. Agnieszki Kurzyny, p. Natalii Król i p. Ewy Żochowskiej.
#ZWOLNIENIzTEORII
- 30.11.2023
#ZWOLNIENIzTEORII
27 listopada 2023 gościliśmy w szkole Piotra Pawłowskiego Ambasadora programu i finalistę olimpiady #ZwolnieniZteorii, który podczas spotkań z uczniami klas pierwszych i drugich podzielił się swoim doświadczeniem z realizacji własnego projektu społecznego, opowiedział o olimpiadzie #ZwolnieniZteorii zachęcając do działania i zmieniania świata wokół siebie, dzięki oddolnym inicjatywom społecznym, które mają szansę realizacji i wprowadzenia istotnych zmian w środowisku, w którym żyjemy: szkole, klubie, podwórku. Dzięki doświadczeniu w pracy projektowej uczniowie rozwijając kompetencje przyszłości uczą się pracy zespołowej, twórczego rozwiązywania problemów, współpracy i współdziałania, pracy pod presją czasu i dotrzymywania terminów, radzenia dobie w sytuacjach konfliktowych, czyli wszystkich niezbędnych i wymaganych umiejętności na rynku pracy XXI wieku... My jesteśmy na początku tej drogi, stworzyliśmy zespoły projektowe i rozpoczynamy właśnie najbardziej twórczy proces, kreujemy pomysły i powoli wdrażamy w życie nasze inicjatywy. Już niedługo będzie o nas głośno!!! Trzymamy kciuki za zapał i realizacje wszystkich odważnych pomysłów naszych sportowych uczniów!!
Dziękujemy #ZwolnieniZteorii za możliwość udziału w tym inspirującym spotkaniu
4
#MŁODY LEAN LIDER - EDYCJA 8
- 22.11.2023
#MŁODY LEAN LIDER - EDYCJA 8 - 2023/24 - NIE MARNUJEMY!
Z radością ogłaszamy, że uczniowie klas 3A, 3C, 3D Kusego - JEDYNEJ SZKOŁY Z WARSZAWY zostali zakwalifikowani i przystąpili do realizacji ogólnopolskiego programu edukacyjnego MŁODY LEAN LIDER. Programu, który rozwija uniwersalne kompetencje Lean Thinking poszukiwane przez najlepszych pracodawców. #LEAN to angielska nazwa na koncepcję ciągłego doskonalenia (KAIZEN) opracowaną w firmie TOYOTA. Koncepcja ta złożona jest z dwóch elementów: #LEAN THINKING, czyli tego w jaki sposób myślimy
o tym co robimy i w czym uczestniczymy. #LEAN TOOLBOX, czyli narzędzi (gotowych technik i zasad), które mogą pomóc w rozwiązywaniu problemów spotykanych w przedsiębiorstwach, a także codziennych wyzwań zwykłego człowieka. #LEAN w biznesie to DROGA do NIEDOŚCIGŁEJ ORGANIZACJI poprzez stopniową
i nieustającą ELIMINACJĘ MARNOTRAWSTWA we wszystkich aspektach działalności za pomocą: wykorzystanie KAŻDEGO GRAMA INTELIGENCJI w organizacji, aby spełnić maksymalnie OCZEKIWANIA KLIENTÓW zapewniając jednocześnie SATYSFAKCJĘ ZESPOŁU na najwyższym poziomie. Rynek pracy i jego potrzeby ewoluują w coraz bardziej dynamicznym tempie, a liczba zmian i wyzwań wobec których stają pracownicy firm stale rośnie. To powoduje, że pracodawcy poszukują pracowników, którzy: potrafią pracować zespołowo, wykorzystywać umiejętności i talenty grupy dla osiągania wspólnych celów, komunikować się z poszanowaniem innych, elastycznie dostosowywać się do zmieniających się wymagań
i adaptować do zmieniających się warunków, myśleć krytycznie, sprawnie identyfikować i rozwiązywać problemy, myśleć procesowo, odszukiwać i analizować informacje, inicjować działania, skupionych na ciągłym doskonaleniu siebie i organizacji w której funkcjonuje.... O tym właśnie jest LEAN.W bieżącym roku szkolnym Kusego reprezentuje aż 9 zespołów projektowych, które to realizując kolejne etapy programu, kierując w swojej nauce i pracy zespołowej 10 zasadami Lean Thinkera będzie rozwijało swoje kompetencje przyszłości znane jako 4K! niezbędne do funkcjonowania w dorosłym świecie, zarówno tym zawodowym, jak i osobistym. Program realizowany jest we współpracy środowiska edukacyjnego ze światem biznesu, pod honorowym patronatem kluczowych uczelni ekonomicznych w Polsce.
POWODZENIA !!! Trzymamy za Was kciuki
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0.
- 16.11.2023
Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 10 września 2021 r. r. w sprawie szczegółowych warunków, form i trybu realizacji Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025” przedstawione są poniżej zasady realizacji zadań:
1. Podjęcie współpracy z bibliotekami publicznymi obejmujące:
· planowanie zakupów książek
· wymiana informacji o imprezach promujących czytelnictwo
2. Zorganizowanie w ciągu roku szkolnego wydarzenia promującego czytelnictwo z udziałem uczniów
3. Uwzględnienie tematyki wpływu czytania na rozwój dzieci i młodzieży podczas zorganizowanego przez szkołę spotkania z rodzicami
4. Zrealizowanie jednego projektu edukacyjnego na oddział w szkole z wykorzystaniem księgozbioru biblioteki szkolnej
5. Dostosowanie organizacji pracy biblioteki szkolnej do potrzeb uczniów, w szczególności poprzez umożliwienie im wypożyczania książek na okres ferii zimowych i letnich.
6. Uwzględnienie potrzeb uczniów niepełnosprawnych w zakupach książek.
Olimpiada Wiedzy o Finansach
- 16.11.2023
Organizacja pierwszej edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Finansach „Finansomania” oparta została na dotychczasowych zmaganiach młodzieży i studentów w Konkursach Wiedzy o Finansach „Finansomania” oraz „Finansomania Junior”, które charakteryzowały się dużą popularnością wśród młodego pokolenia w woj. wielkopolskim i województwach ościennych. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom nauczycieli i młodzieży, Uniwersytet Ekonomiczny dąży do zorganizowania ogólnopolskiego wydarzenia o stricte tematyce finansowej. Olimpiada uzupełnia krajową ofertę olimpiad i konkursów skierowanych do uczniów szkół ponadpodstawowych.
Uczestnikami Olimpiady mogą być uczniowie liceów ogólnokształcących, techników, branżowej szkoły I stopnia i branżowej szkoły II stopnia mających siedzibę w Polsce. W Olimpiadzie mogą uczestniczyć uczniowie klas dotychczasowych szkół ponadgimnazjalnych prowadzonych w szkołach ponadpodstawowych. Uczestnikami Olimpiady mogą być również uczniowie szkół podstawowych mających siedzibę w Polsce, w szczególności realizujący indywidualny program lub tok nauki, rekomendowani przez szkołę.
Zachęcamy do zapoznania się z informacjami nt. zakończonej I edycji https://finansomania.edu.pl/I-edycja/
Logo olimpiady oraz informacje pochodzą ze strony internetowej: www.finansomania.edu.pl
Przedstawicielami w olimpiadzie z naszej szkoły będą: Aleks Rózga 3E, Borys Woźny 3F, Jakub Gójski 3G, Filip Urbanowicz 3D. Opiekunem olimpiady jest Pani Profesor Małgorzata Wiśniewska.
To nasza Pani Dyrektor... Woww...
- 07.11.2023
Oficjalna Nominacja dla naszej Pani Dyrekto Doroty Grabiec przez Prezesa Polski Komitet Olimpijski Radosława Piesiewicza do #komisjasportukobiet w PKOL w kadencji 2023- 2027- nasza dyrektorka dołączyła do wybitnych Kobiet polskiego sportu
Nasz Kusociński
- 07.11.2023
25.10.2023 uczniowie klasy 2B wzięli udział w uroczystości, podczas której premierę miała nowa książka Fundacji Instytut Łukasiewicza: „Sportowcy w mundurach. Historie reprezentantów Polski - żołnierzy Wojska Polskiego.” W tej bogato ilustrowanej publikacji znajdują się nie tylko wywiady ze współczesnymi sportowcami, ale również historie z przeszłości. Na kartach książki pojawiła się między innymi sylwetka patrona naszej szkoły – Janusza Kusocińskiego, o którym podczas uroczystości wspominał Łukasz Krawczuk – lekkoatleta i olimpijczyk. Swoimi przemyśleniami oraz refleksjami na temat łączenia sportu oraz przygody z wojskiem dzielili się również Mariusz Jędra – sztangista, olimpijczyk oraz medalista mistrzostw świata i mistrzostw Europy, a także Józef Tracz – wybitny zapaśnik i medalista igrzysk olimpijskich. Ich świadectwa „są dowodem na to, że sport jest nieodzownym narzędziem kształtowania fizycznej i moralnej siły narodu.” Przedstawiony został szereg wartości, które silnie łączą sport i służbę wojskową, a są to: „Upór i determinacja. Żelazna dyscyplina i wierność zasadom. Gotowość do najwyższych poświęceń i walka do utraty tchu.”
Partnerzy
- Polskie Nadzieje Olimpijskie
- Akademia Wychowania Fizycznego im. marsz. J. Piłsudskiego w Warszawie
- Akademicki Związek Sportowy AWF
- Barca Academy. FCB Escola
- UKS Młodzik
- UKS G-8 Bielany Warszawa
- Akademia Koszykówki
- MOS Wola
- WOPR w Warszawie
- Polski Związek Strzelectwa Sportowego
- Polski Związek Pięcioboju Nowoczesnego
- Polski Związek Bokserski
- Polski Związek Judo
- Młodzieżowy Ośrodek Sportowy Warszawa-Wola ,,Metro''
- Polski Związek Lekkiej Atletyki
- Polski Związek Pływacki
- Polski Związek Szermierczy
- Polski Związek Triathlonu
- Polski Związek Zapaśniczy
- Siatkarskie Ośrodki Szkolne
- Polski Związek Tekwondo Olimpijskiego
- Towarzystwo Sportowe Gwardia Warszawa